انحراف بینی و عوامل دخیل در آن

تیغه یا سپتوم بینی غضروفی است که در وسط بینی نشسته و دو حفره این عضو را از هم جدا می کند. اگر این تیغه به درستی سر جای خود قرار گرفته باشد ، اندازه این حفره ها باید دقیقا با هم برابر باشند. اما این موضوع در تمامی افراد صدق نمی کند ، در موارد زیادی سپتوم کج است و باعث شده یکی از سوراخ ها خیلی بزرگ تر از دیگری به چشم آید. این عارضه با نام انحراف بینی شناخته می شود و راه هایی مثل جراحی بینی برای درمان آن وجود دارد. در این مقاله از دکتر پریسا قاسمی بهترین جراح انحراف بینی تهران به شکل مفصل در این مورد توضیح داده ایم.

انحراف بینی + دکتر پریسا قاسمی

انحراف بینی چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

توجه داشته باشید که نباید این موضوع را کم اهمیت تلقی کرد ، چون انحراف با درجات کم نیز می تواند مشکلات سلامتی مثل انسداد بینی و یا مشکلات تنفسی را با خود به همراه داشته باشد. منحرف شدن بینی امری شایع است و هشتاد درصد افراد تا حدی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. تنها زمانی که این عارضه منجر به دیگر بیماری ها شد باید برای رفع آن اقدام کرد.

چه عواملی باعث انحراف یافتن بینی می شود؟

همانطور که گفته شد میزان وقوع این مشکل بسیار بالاست و دلایل زیادی هم دارد. انحراف بینی می تواند به صورت مادرزادی وجود داشته باشد. در برخی موارد در همان زمانی که نوزاد در حال شکل گیری در شکم مادر خود است ، این معضل بروز می کند و هنگام تولد قابل مشاهده است.

مورد بعدی زمانی است که به این عضو ضربه شدید وارد شود. مثلا ورزش هایی مثل کشتی ، والیبال و فوتبال که احتمال برخورد دو بازیکن به صورت اتفاقی بالاست ، منحرف شدن بینی به راحتی رخ می دهد. حتی امکان دارد در زندگی روزمره نیز حوادثی مثل تصادف و زمین خوردن رخ دهند و غضروف را کج کنند.

علائم انحراف بینی

از کجا بفهمیم بینی ما دچار انحراف شده است؟

در بیشتر بیماران این کج بودن مشکلی ایجاد نمی کند و توسط خود فرد قابل تشخیص نیست. اما در کل توجه داشته باشید اگر علائم زیر را داشتید امکان دارد به انحراف بینی دچار شده باشید. برای تشخیص دقیق این مورد توصیه می شود به دکتر پریسا قاسمی بهترین جراح انحراف بینی تهران مراجعه کنید.

 • خر و پف در هنگام خواب
 • خون دماغ شدن
 • احساس فشار در بینی و گرفتگی آن
 • خشکی فقط در یک سوراخ
 • عفونت های سینوس
 • باز بودن تنها یک حفره
 • مشکل در تنفس ، به خصوص زمانی که این امر از طریق بینی انجام شود.

در مواردی این مشکل سردرد را هم به وجود می آورد و باعث وقوع عارضه ای به نام آپنه خواب می شود.

تشخیص

در اولن ویزیت ، بهترین جراح انحراف بینی در تهران سوالاتی را در مورد نشانه هایی که دارید می پرسد. پس باید برای پاسخ به این سوالات آماده باشید ، اگر به راحتی چیزی را فراموش می کنید این موارد را روی یک کاغذ یادداشت کنید و همراه خود ببرید. بعد از اتمام این مرحله ، باید به صورت فیزیکی معاینه شوید. به این منظور یک باز کننده در سوراخ ها قرار داده می شود تا ایشان میدان دید بهتری داشته باشند. برای دسترسی به نقاط عمیق تر گاها از اندوسکوپ نیز بهره گرفته می شود.

توضیحات دکتر پریسا قاسمی در رابطه با جراحی انحراف بینی در تهران

برای درمان انحراف بینی چه اقداماتی انجام می پذیرد؟

راه های زیادی برای برطرف کردن این معضل در دسترس می باشد و اگر درجه انحراف زیاد نباشد ، می توان با روش هایی غیر از جراحی آن را رفع کرد. در ادامه برخی از این تکنیک ها را بررسی کرده ایم :

اسپری های استروئیدی : کورتیکواستروئیدهایی که توسط یک جراح انحراف بینی خوب در تهران تجویز می شوند می توانند تورمی که در راه های تنفسی رخ داده را تا حد زیادی کاهش داده و به آبریزش بینی کمک کنند. معمولا تا اثرگذاری کامل این اسپری ها هفت تا بیست و یک روز زمان لازم است ؛ بنابراین نا امید نشوید و به استعمال آن ادامه دهید.

باز کننده های ضد گرفتگی بینی : به منظور باز کردن انسداد حفره های دو طرف و کم کردن ورم این قسمت می توان از داروهای ضد گرفتگی یاری گرفت. این داروها را می توانید به شکل قرص یا اسپری از داروخانه های سراسر کشور تهیه کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که اسپری آن نباید به طور طولانی مدت استفاده شود ؛ چون احتمال اینکه به آن عادت کنید بالاست.

شاید به نظر شما این موضوع ایرادی نداشته باشد ، اما زمانی که استفاده از این اسپری را قطع کنید ، نشانه های انحراف بینی شدیدتر خواهند شد و بیشتر خود را نشان می دهند. اما قرص آن نیز کاملا بی خطر نیست و ضربان قلب را بالا برده و همچنین می تواند منجر به گیجی شود.

آنتی هیستامین : این دارو معمولا برای جلوگیری از حساسیت های فصلی به کار می رود. آبریزش و گرفتگی بینی از جمله این حساسیت ها هستند. البته گوشه ذهن خود به یاد داشته باشید که بعد از میل کردن این دارو کمی گیج و بی حال می شوید و مثل قبل قادر نیستید به انجام فعالیت های روزمره خود برسید.

جراحی انحراف بینی در تهران

در صورتی که مدتی از این داروها استفاده کردید اما پیشرفتی حاصل نشد ، پزشک معالج به شما توصیه می کند تا زیر تیغ جراحی زیبایی بینی بروید. این عمل با نام سپتوپلاستی شناخته می شود. توجه داشته باشید باید بعد از 16 تا 17 سالگی این رویکرد را انجام دهید. زیرا تا قبل از آن استخوان ها باز رشد می کنند و ممکن است انحراف بازگردد.

اولین اقدام برای این پروسیجر ، آماده شدن و انجام اقدامات قبل از جراحی بینی می باشد. برای اینکار باید هرگونه دارویی که مصرف می کردید را اعم از داروهای ضد انعقاد خون کنار بگذارید و یا با مشورت و دستور جراح به مصرف آن ها ادامه دهید. این دسته از داروها منجر می شوند ریسک خونریزی بعد از عمل بالا رود.

مصرف سیگار و مشروبات الکلی نیز از یک ماه قبل ممنوع می باشد. از هشت ساعت قبل ، چیزی نخورید و ننوشید. اگر بنا به استفاده از بیهوشی عمومی باشد این مسئله به کاهش احتمال استفراغ و خفه شدن کمک شایانی می کند.

از پیش ، یکی از عزیزان خود را همراه خود بیاورید تا بعد از اتمام کار شما را به منزل برسانند. در 24 تا 48 ساعت اول نیز باید به طور کامل استراحت کنید و کارهای ضروری خود را به او بسپارید. به منظور اینکه کمتر از خانه خارج شوید نیز چند روز قبل غذاهای مورد نیاز را تهیه کرده و در یخچال بگذارید.

سپتوپلاستی در تهران حدود یک ساعت و نیم طول می کشد و معمولا تحت بیهوشی عمومی صورت می پذیرد. بیهوش کردن بیمار و رسیدگی به وضعیت او ، به عهده متخصص بیهوشی می باشد. این شخص در حین عمل زیبایی بینی تمامی علائم حیاتی زیباجو را تحت نظر می گیرد تا مشکل اساسی اتفاق نیوفتد. البته توجه داشته باشید که در مواردی از بی حسی موضعی کمک گرفته می شود.

قدم بعدی ، ایجاد برش است. معمولا یک شکاف در ناحیه کلوملا ( بافت بین دو سوراخ بینی ) ایجاد می شود و بعد در این مرحله ساختار بینی دست خوش تغییر می شود. برای مثال غضروف یا استخوان های اضافی بیرون آورده می شوند و تیغه صاف می گردد. گاهی اوقات برای استحکام بخشیدن به سپتوم ، اسپلینت های سیلیکونی داخل دماغ قرار داده می شوند. در آخرین مرحله نیز برش های ایجاد شده با بهترین تکنیک ها بخیه زده می شوند.

 

✨ نمونه کار فوق العاده جراحی انحراف بینی در تهران ✨

خطراتی که احتمال دارد در جراحی انحراف بینی رخ دهد

برخی افراد اگر از نتیجه راضی نباشند باید تحت عمل بینی ترمیمی قرار گیرند. بقیه ریسک هایی که با سپتوپلاستی در تهران همراه هستند خیلی شایع نیستند ، اما رخ می دهند و باید به آن ها توجه کرد. در ادامه تعدادی از آن ها را ذکر کرده ایم :

 • خونریزی
 • ایجاد جای زخم و اسکار
 • تغییر رنگ پوست بینی و اطراف آن
 • تغییر شکل بینی به شکلی نامناسب
 • سوراخ شدن سپتوم
 • کم شدن حس بویایی

البته عفونت و خونریزی شدید نیز از عارضه ها هستند ، تمیز نگه داشتن بینی و شستشوی مداوم دست ها این عوارض جانبی را کاهش می دهند. البته انتخاب یک جراح خوب انحراف بینی در تهران کمک زیادی به این مسئله می کند.

دوره بهبودی عمل انحراف بینی در تهران

این عمل برای برطرف کردن انحراف بینی معمولا در یک پروسیجر سرپایی صورت می پذیرد و فرد همان روز ، زمانی که تاثیر داروی بیهوشی از بین رفت از بیمارستان ترخیص می شود. باید انتظار داشته باشید که تورم و کبودی تا حدی رخ دهد ، اما اگر از مقدار طبیعی بیشتر شد باید با یک جراح بینی خوب در تهران تماس بگیرید. اسپلینت هایی که داخل بینی قرار گرفته بودند یک یا دو روز بعد از جراحی برداشته می شوند ، کشیدن بخیه ها نیز یک هفته تا ده روز بعد انجام خواهد شد.

دکتر در این مرحله نیز از شما درخواست می کند تا از مصرف آسپرین و ایبوبروفن پرهیز کرده و در این زمان فعالیت های فیزیکی را نیز محدود کنید. بعد از یک ماه که ورم به طور کامل برطرف شد می توانید به باشگاه برگردید. ورزش های سنگین مثل دویدن ، دوچرخه سواری ، وزنه برداری و غیره می توانند فشار خون را بالا ببرند و به خونریزی شدید منجر شوند.

برای اینکه سریع تر بهبود پیدا کنید ، هنگام استراحت حتما بدن را پایین تر از سر قرار دهید و سعی کنید لباس هایی که یقه گشاد دارند و یا با دکمه بسته می شوند بپوشید تا روی بینی کشیده نشوند. در این مدت از فین کردن نیز پرهیز کنید و زخم ها و بخیه ها را دستکاری نکنید.

ویدئوی جراحی انحراف بینی توسط دکتر پریسا قاسمی

در صورتی که انحراف بینی درمان نشود چه مشکلاتی رخ می دهد؟

اگر هیچ اقدامی برای رفع این مشکل نکنید با مشکلاتی رو به رو می شوید. یکی از عوارض شایع ، گرفتگی یک یا هر دو سوراخ است. این امر می تواند باعث بیماری های مزمن سینوسی ، خرخر هنگام خواب ، خون دماغ شدن ، درد در صورت ، خشکی دهان و فشار به بینی شود.

پیشگیری از انحراف بینی

طبیعتا اگر این معضل به صورت مادرزادی وجود داشته باشد ، نمی توان برای جلوگیری از آن کاری انجام داد. اما در غیر اینصورت می توانید با رعایت نکاتی احتمال وقوع آن را کاهش دهید. برای مثال هنگام رانندگی کمربند خود را ببندید و در مواقع خاصی مثل موتورسواری از کلاه مخصوص استفاده کنید.

سردرد در نتیجه منحرف بودن بینی

زمانی که انحراف راه هایی هوایی را ببندد ، مخاط بینی در این ناحیه می مانند و در نتیجه آن عفونت رخ می دهد. وقتی این مسئله به صورت مکرر اتفاق بیافتد سردرد را به دنبال خود خواهد داشت.

جراحی انحراف بینی با لیزر در تهران

پیشرفت علم به حدی رسیده که فناوری های جدید زندگی را آسان تر کرده اند و می توان با استفاده از آن ها کارهای بسیاری انجام داد. یکی از این تکنولوژی ها لیزر است که در علم پزشکی نیز به پزشکان یاری رسانده و بسیاری از مشکلات را درمان می کند. اما برای خیلی ها این سوال پیش آمده که می توان با لیزر بینی را هم عمل کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که ایجاد تغییرات در این عضو و درمان مشکلاتی مثل بینی منحرف با لیزر غیر ممکن است و این مسئله تنها یک شیوه تبلیغاتی می باشد.

در نظر داشته باشید که از لیزر تنها می توان برای برش دادن پوست استفاده کرد و امکان ایجاد تغییر در ساختارهای دیگر مثل استخوان و غضروف از طریق آن وجود نخواهد داشت.

سپتوپلاستی درد دارد؟

بعد از اتمام عمل انحراف بینی ، می توان انتظار داشت که درد و ناراحتی خفیفی رخ دهد. برخی افراد احساسی که تجربه می کنند را به عفونت سینوس تشبیه می کنند ؛ یعنی در اطراف چشم ها ، پیشانی ، گونه ها و دندان های بالایی حس فشار و درد احساس می کنند. این عوارض طبیعی هستند و بعد از چند روز برطرف خواهند شد.

برای کنترل درد ، می توانید از قرص های مسکن بدون نسخه مثل استامینوفن یا ایبوپروفن کمک بگیرید. اما در صورتی که درد شما شدید بود ، با پزشک خود تماس بگیرید یا به مطب او مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که اگر با تب درجه پایین مواجه شدید ، خوردن استامینوفن کفایت می کند. اما اگر تب بالای 38 درجه بود ، حتما باید با پزشک تماس بگیرید.

ممکن است جراح ، برایتان آنتی بیوتیک هم تجویز کرده باشد. شما باید این آنتی بیوتیک ها را به صورت کامل و سر وقت مصرف کنید تا عوارضی مثل عفونت رخ ندهد.

نتیجه

با اینکه انحراف بینی امری شایع است و بیشتر انسان ها تا درجه کمی دچار کج شدن تیغه بینی هستند ، اما عموما این عارضه مشکلی را در زندگی روزمره آن ها ایجاد نمی کند و احتیاجی به درمان آن نیست. اما در صورت شدید بودن آن می توانید با مراجعه به دکتر پریسا قاسمی بهترین جراح انحراف بینی تهران ، این مسئله را از طریق جراحی یا راه های دیگر برطرف کنید.

نظرات

0 0 رای ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها