تزریق بوتاکس 💉 بهترین روش جوانسازی پوست

افزایش سن نه تنها منجر به تضعیف عضلات و بروز بیماری های زیادی می شود ، بلکه روی ظاهر فرد نیز تاثیر بسزایی می گذارد. گذر زمان باعث می شود چین و چروک روی پوست به وجود آیند و یا اگر از قبل وجود داشته اند ، عمیق تر شوند. خیلی از ما از این موضوع راضی نیستیم و به دنبال راهی هستیم تا آن را برطرف کنیم. تزریق بوتاکس یکی از این راه ها است که به کمک ما آمده است. در این مقاله از  دکتر پریسا قاسمی بهترین دکتر تزریق بوتاکس تهران بیشتر در این مورد توضیح داده ایم.

 

تزریق بوتاکس + دکتر پریسا قاسمی

 

نگات کلی تزریق بوتاکس

بوتاکس یک پروسه ساده ، بدون جراحی و تایید شده است که توسط پزشک تزریق می شود. این درمان می تواند به صورت موقت خطوط و چین و چروک متوسط تا عمیق را بر طرف کند ؛ و افراد بین 18 تا 65 سال می توانند از آن بهره بگیرند. این امر معمولا حدود ده دقیقه به طول می انجامد ، اما پیشرفت زیادی را در چروک صورت ایجاد می کند. نتایج آن نیز بین 4 تا 6 ماه ماندگاری دارند. این مسئله در هر فرد متفاوت است.
بوتاکس یک پروتئین پالایش شده است که توسط باکتری بوتولینوم تولید می شود و زمانی که به عضلات هدف تزریق شود ، این پروتئین مسیر سیگنال هایی که از پایانه های عصبی به این ماهیچه ها می رسند را مسدود می کند و از انقباض آن ها جلوگیری می کند. این رویکرد به صورت موقت عضلات را فلج می کند و در نتیجه آن چین و چروک صاف می شوند.

این پروسیجر تقریبا بدون درد است و همان طور که ذکر شد اثر آن شش ماه ماندگاری دارد. نکته حائز اهمیت این است که بیماران برای انجام این پروسه باید به سراغ یک دکتر خوب تزریق بوتاکس در تهران بروند تا هم به هدف خود برسند و هم اینکه از عارضه های مربوط به آن در امان بمانند.

این پروسیجر به چه علت انجام می شود؟

این توکسین در اغلب موارد برای شل کردن موقت عضلاتی که منجر به ایجاد چروک در پیشانی ، میان دو ابرو ، خط خنده و گوشه چشم می شوند استفاده می شود. اما تزریق این ماده برای درمان بیماری هایی که روی عملکرد بدن نیز تاثیر می گذارند به کار گرفته می شود ، برخی از این موارد در ادامه ذکر شده اند :

 • دیستونی گردنی : در این بیماری ماهیچه های گردن به صورت نا خودآگاه منقبض می شوند و موجب می شوند سر در جایگاه دردناکی قرار بگیرد.
 • تنبلی چشم : شایع ترین علت بروز این مضعل ، عدم تعادل عضلاتی است که وظیفه محافظت و نگهداری از چشم را دارند.
 • انقباض ماهیچه ها : برخی بیماری های مربوط به اعصاب ، مثل فلج مغزی می توانند باعث شوند تا دست ها و پاها به سمت داخل جمع شوند. در برخی موارد ، این ماهیچه های منقبض شده را می توان با تزریق بوتاکس شل کرد.
 • هایپرهیدروز : در این عارضه فرد بیش از حد عرق می کند ، حتی زمانی که دمای هوا بالا نباشد و شخص در حال فعالیت نیز نباشد.
 • میگرن حاد : اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که بیش از پانزده روز در ماه میگرن را تجربه می کنید ، تزریق کردن بوتاکس می تواند به کاهش سردرد کمک کند.
 • بی اختیاری ادرار : این معضل به علت مثانه پرکار و یا عوامل دیگری رخ می دهد که می توان با تزریق این سم آن را کنترل کرد.
 • پریدن چشم : تزریق این ماده همچنین در آرام کردن عضلات اطراف چشم نیز به کار گرفته شود.

پنج نکته برای تجربه ای بهتر

 1. به سراغ بهترین دکتر تزریق بوتاکس تهران بروید تا از نتیجه پشیمان نشوید و عوارض جانبی خاصی رخ ندهد.
 2. اگر به تازگی به سراغ این رویکرد رفته اید ، کار خود را با مقدار کمی از این ماده شروع کنید ، توجه داشته باشید که همیشه می توانید به مطب باز گردید و این مقدار را زیادتر کنید.
 3. می توانید به منظور پایین آوردن ریسک کبودی ، چهار یا پنج روز پیش از مراجعه مصرف آسپرین ، ایبوبروفن و داروهای ضد التهابی که خون را رقیق می کنند دوری کنید. این امر باید یک هفته قبل از تزریق کردن بوتاکس در تهران صورت پذیرد.
 4. تا چهار ساعت بعد از تزریق این توکسین ، از خم شدن و یا دراز کشیدن پرهیز کنید. مهم است که بوتاکس در عضله ای که به آن وارد شده بماند و به نقاط دیگر سرایت نکند. همچنین توجه داشته باشید زمانی که مجاز به دراز کشیدن بودید ، صورت خود را روی بالش قرار ندهید.
 5. پس از پروسیجر می توانید با تغییر حالت صورت ، ماهیچه هایی که تحت درمان قرار گرفته اند را حرکت دهید. این امر به جذب این دارو کمک شایانی می کند.

عوارض تزریق بوتاکس

در کل این روند ، بی خطر محسوب می شود و با عارضه ای جدی همراه نیست. اما به دلایل مختلفی مثل خطای پزشکی و عدم مهارت دکتر ، ممکن است مشکلاتی رخ دهند. در ادامه به توضیح برخی از آن ها پرداخته ایم :
افتادگی ابرو : پزشک باید این سم را در حدود 2 تا 3 سانتی متر بالای حدقه چشم و یا 1.5 تا 2 سانتی متر بالای ابرو تزریق کند تا با این تکنیک از عملکرد عضلات پیشانی محافظت کرده باشد. بیمارانی که همراه پیشانی ، میان دو ابروی آن ها نیز چروک شده است ، باید به طور همزمان تحت این درمان قرار بگیرند ، وگرنه فشاری که عضلات میان دو ابرو به دیگر ماهیچه ها وارد می کنند موجب افتادگی ابرو می شود.
دشواری در بلع ، گلو درد و ضعف گردن : این درمان در رفع چروک گردن تاثیر خیلی خوبی دارد ، اما بهره گرفتن از تکنیک های نا درست می تواند موجب بروز عوارض جانبی شود. دوزهای بالاتر این توکسین یا تزریق آن به نقاط عمیق تر می تواند روی بلع و قدرت ماهیچه های گردن تاثیر منفی بگذارد ، به طوری که بیمار قادر نباشد سر خود را بالا بگیرد.
عدم تقارن : یکی از عارضه های شایع می باشد که معمولا به علت اشتباه در تزریق بوتاکس و یا آناتومی خود شخص رخ می دهد.

عوارض مربوط به ناحیه ای که تحت تزریق این دارو قرار گرفته است

این مشکلات شامل ادمای موضعی ، آریتمی ، کبودی و درد می شود. با استعمال یک سوزن بسیار کوچک و توجه به رگ های سطحی می تواند کبودی را به حداقل برساند. گذاشتن یخ روی این نواحی هم درد را کاهش می دهد و هم منجر به انقباض عروق خونی می شود ؛ به همین صورت کبودی به کمترین حد خود می رسد.

 

بوتاکس به کجا تزریق می شود؟

 

دیگر معضلات تزریق بوتاکس

 • سر درد یا علائمی شبیه آنفولانزا و سرما خوردگی
 • افتادگی پلک و ابرو
 • کج شدن لبخند و آبریزش دهان
 • خشکی چشم یا تجمع اشک در آن ها
 • ضعف عضلات
 • دوبینی و تاری دید
 • مشکل تنفسی
 • بی اختیاری ادرار

رفع مشکل تعریق بیش از حد با این روش

این توکسین در بیماران هجده سال به بالا می تواند عرق کردن بیش از اندازه یا هایپرهیدروز را درمان کند. این روند زمانی استفاده می شود که رول های ضد تعریق و دیگر درمان ها اثر خاصی روی این مشکل نگذاشته باشند. در این پروسه مقدار کمی از بوتاکس به زیر بغل تزریق می شود و تا شش ماه ماندگاری دارد.

آماده شدن برای این رویکرد

اگر در چهار ماه گذشته تزریق بوتاکس داشته اید ، حتما پزشک خود را مطلع سازید. همچنین اگر داروهای شل کننده عضلات ، خواب آور یا ضد حساسیت مصرف می کنید ، حتما این موضوع را در جلسه مشاوره ذکر کنید. به علاوه یک هفته پیش از مراجعه به مطب از نوشیدن الکل و مصرف نیکوتین خودداری کنید. این امر می تواند جلوی شما را از بهره مند شدن از فواید این ماده بگیرد. مخصوصا نوشیدن مشروبات الکلی می تواند ریسک وقوع کبودی را بالا ببرد.

نکات مهم بعد از تزریق این توکسین

با اینکه ورزش کردن به افراد کمک می کند تا سالم بمانند و وزن خود را کم کنند ، اما پیشنهاد می شود تا یک روز بعد از تزریق کردن بوتاکس از فعالیت های سنگین خودداری کنید ؛ زیرا که ورزش کردن و به طور کل فعالیت می تواند فشار خون را بالا ببرد و در نتیجه خطر بروز التهاب بالا رود.
تا بیست و چهار ساعت بعد ، به هیچ عنوان از مواد آرایشی روی صورت خود استفاده نکنید. این مواد می توانند از طریق سوراخ های ایجاد شده وارد پوست شوند و منجر به عفونت ، قرمزی ، تورم و ناراحتی شوند. علاوه بر تمامی این موارد ، هنگام تمیز کردن صورت خود از پاک کننده های استاندارد بهره بگیرید و فشاری به محل تزریق بوتاکس وارد نکنید.
نکته : تا 24 ساعت صورت خود را مالش ندهید تا این توکسین به مناطق دیگر صورت سرایت نکند.

برای این موضوع باید از چه دوزی استفاده کرد؟

نمی توان برای همه یک نسخه پیچید ؛ چون مقدار این ماده به شرایط هر فرد و ناحیه هدف بستگی دارد. تشخیص این مقدار به عهده دکتر شماست. ایشان باید به صورت کامل و با دقت شما را معاینه کنند و با توجه به عضله ای که تحت این فرآیند قرار می گیرد ، دوز آن را تعیین کنند. حتی در آقایان و خانم ها نیز مقدار استفاده شده از این دارو متفاوت است ، چون آناتومی آن ها با هم فرق می کند.

منع استفاده بوتاکس

توجه داشته باشید بانوانی که در دوران بارداری و یا شیردهی قرار دارند و یا حتی قصد باردار شدن دارند ، نباید به سراغ این درمان بروند. به علاوه اشخاصی که دچار بیماری های عصبی هستند و یا به خود این سم حساسیت دارند نیز باید دور این پروسه را خط بکشند.

شایعات غلط؟

برخی باورهای غلط در مورد تزریق بوتاکس وجود دارد که شاید به گوش شما هم خورده باشد. ما اینجاییم تا این تصورات را نابود کنیم. برای مثال اولین شایعه این است که این پروسیجر خیلی دردناک است. اما حقیقت این است که چون از سوزن های بسیار نازک استفاده می شود ، درد آن چیزی شبیه نیش پشه خواهد بود. دومین موضوع این است که خیلی از مراجعه کنندگان فکر می کنند تاثیر بوتاکس فوری خواهد بود. این هم درست نیست. معمولا پس از درمان ، سه تا پنج روز طول می کشد تا نتیجه نهایی مشاهده شود.

سومین باور غلط این است که این سم تا ابد باقی می ماند ، در حالی که به طور متوسط سه تا پنج ماه مانگاری دارد. چهارمین شایعه این است که با تزریق بوتاکس ، شخص توانایی حرکت دادن عضلات را از دست می دهد و تا همیشه با صورتی بی حالت به زندگی ادامه می دهد. این مسئله حقیقت دارد که این توکسین حرکت عضلات را محدود می کند ، اما آن ها را به طور کامل از کار نمی اندازد.

نتیجه

بوتاکس ماده ای است که از سم بوتولینوم به دست می آید و می توان از آن در رفع چین و چروک و خطوطی که با گذر زمان و بالا رفتن سن ایجاد شده اند استفاده کرد. این پروسیجر نیازی به دوره درمان ندارد و طی مدت کوتاهی توسط بهترین دکتر تزریق بوتاکس تهران به انجام می رسد.

نظرات

0 0 رای ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها