جراحی پلک | رفع افتادگی پلک ها | دکتر پریسا قاسمی

چشم ها یکی از مهمترین اعضای صورت انسان ها می باشند که زیبایی و سلامت آن ها از گذشته تا کنون برای همگان مورد اهمیت بوده است. جراحی پلک با نام پزشکی بلفاروپلاستی جز پنج عمل اولزیبایی مرسوم چشم ، برای آن دسته از افراد در گروه سنی های مناسب می باشد که تمایل بسیاری برای زیباکردن چشم های خود دارند . در این پروسیجر پوست و چربی های اضافی برداشته می شوند تا ظاهری زیبا برای چشم های فرد به ارمغان آورده شود. در ادامه مقاله دکتر پریسا قاسمی بهترین جراح پلک تهران بیشتر در این مورد توضیح داده ایم.

جراحی پلک - دکتر پریسا قاسمی

چرا جراحی پلک ؟

نتایج حاصل از تحقیقات حاکی از این روایت است که خاستگاه عمل های مربوط به چشم از رم و یونان باستان بوده است. در میان عمل های مختلف مربوط به چشم ، جراحی زیبایی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است که برای اولین بار در سال 1818 توسط جراح اروپایی “وون گرافه” مورد استفاده قرار گرفت.در این نوع جراحی پزشکان با حذف پوست اضافه پلک بالا و پایین که اصولا با بالا رفتن سن از زیبایی چشم ها کم کرده است یا از بین بردن پف چشم ها که موروثی می باشد ، و حتی در برخی موارد با از برداشتن عضله ها و چربی های اطراف چشمبه اهداف خود می رسند و زیبایی بصری را برای چشمان بیماران به ارمغان می آورند.

این عمل ممکن است همراه دیگر اقدامات مرتبط با زیبایی یعنی لیفت ابرو و صورت انجام شود. علاوه بر جنبه زیبایی مطرح شده گاه افتادگی پلک یا ابرو به قدری شدید است که عملکرد بینایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد ؛ به نحوی که به نگاه کردن به سمت بالا ، پوست بالای چشم قابل مشاهده می شود. در میان این افراد عموما بزرگسالان استقبال خوبی از این جراحی به عمل آورده اند و بیشترین رنج سنی مربوط به کسانی است می خواهند جوان بمانند.

علت افتادگی پلک چیست؟

با بالا رفتن سن ، روند طبیعی تولید کلاژن در پوست با یک شیب نزولی روبرو می شود. کلاژن بعنوان نوعی پروتئین ، پوست را صاف نگه می دارد و با از دست دادن آن ، خطوط ریز و چین و چروک ها بر روی پوست پدیدار می شوند.

نواحی پلک و ابرو به دلیل ظرافت پوست ، در برابر ایجاد چین و چروک آسیب پذیر تر هستند. گاهی هم چربی اضافی در بالا و پایین پلک ها جمع شود و باعث افتادگی پلک بالا و پایین می شود. در برخی موارد نیز در زیر پلک های پایین توده های چربی ایجاد می شوند و باعث ایجاد پف در این ناحیه از چشم ها می شود.

کشیدن بخیه ها بعد از عمل 

حدوداً ۵ روز تا ۱ هفته بعد از جراحی ، بیمار به مطب پزشک مراجعه می کند تا بخیه ها را بکشد. البته در برخی موارد بخیه های جذبی استفاده می شود که نیازی به کشیدن ندارند و به طور خودبخود جذب می شوند.

جراحی پلک برای چه افرادی توصیه نمی شود؟

 • افراد مبتلا به بیماری کنترل نشده از قبیل دیابت
 • افراد مبتلا به خشکی چشم
 • افرادی که جراحی های قبلی روی چشم انها انجام شده است.
 • افراد مبتلا به یک بیماری التهابی یا عفونی در پوست
 • نوع بیهوشی استفاده شده در جراحی پلک

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی، یک فرایند سرپایی است و در برخی موارد برای اجتناب از عوارض داروهای بیهوشی در افراد سن بالا، بیشتر تلاش می شود از بی حسی موضعی برای اجرای جراحی استفاده شود.

البته ، بنا به تشخیص پزشک ، در مواردی جراحی پلک در اتاق عمل تحت بیهوشی نیز انجام می شود. انتخاب نوع تکنیک بیهوشی به شرایط بیمار و تشخیص صورت گرفته از سوی پزشک جراح و متخصص بستگی دارد.

قبل از عمل پلک چه کارهایی را باید انجام دهیم؟

از اقدامات مورد نیاز برای انجام جراحی پلک ؛ رای زنی با یک دکتر خوب عمل پلک در تهران است تا که نتایج مطلوب بیمار را بررسی کند.

سپس آزمایش های مورد نیاز بیمار اعم از تست بینایی و اشک چشم انجام می پذیرد و در نهایت یک عکس از چشم ها تهیه می شود که دکتر را حین انجام جراحی هدایت کند. برای دریافت نتایج دلخواه در صورت داشتن بیماری زمینه ای مانند خشکی چشم ، اگزما ،پسوزیاریس و غیره با پزشک معالج خود صحبت کنید.

همچنین عدم استعمال دخانیات از عوامل مورد توجه در دوران قبل و بعد از عمل جراحی است. اگر داروی خاصی اعم از داروهای تجویزی و غیر تجویزی مصرف می کنید حتما پزشک مربوط را در جریان قرار دهید ؛ زیرا برخی از آن ها مانند وارفارین ، ایبوپروفن ،آسپرین ، ناپروکسن و غیره با افزایش گردش خون ریسک خونریزی را حین جراحی و بعد از آن افزایش می دهند.

این عمل از دسته عمل های سرپایی می باشد که با بی حسی موضعی و در مدت زمان 1 تا 2 ساعت انجام پذیر است و درنهایت شما بعد از انجام پروسیجر در صورت عدم نیاز به مراقبت های خاص می توانید به منزل بازگردید.

عمل پلک چگونه انجام می پذیرد؟

جراحی پلک در ابتدا با اعمال یک برش کوچک برای حذف پوست اضافه و یا خارج کردن عضلات و چربی ها از پلک بالا شروع می شود. در ادامه برای رفع پف پلک زیر چشم ، چربی آن ناحیه را از طریق اعمال برش درونی یا بیرونی تخلیه می کنند.

ریکاوری

دوره نقاهت در این جراحی در مقایسه با دیگر جراحی ها بسیار کوتاه مدت می باشد و پس از آموزش مراقبت های لازم نیاز به بستری شدن ندارید ، مگر در موارد خاص. پس از مرخص شدن به مدت چند روز در خانه بمانید و به مقدار کافی استراحت کنید.

در نظر داشته باشید باید داروهای تجویز شده توسط دکتر برای رفع درد حاصل جراحی را به طور مرتب مصرف کنید ، در مواردی استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم به مدت 10 دقیقه و 5 بار در روز پیشنهاد داده می شود. توجه داشته باشید که بعد از جراحی پلک هنگام خواب وضعیت سر شما بالاتر از بدن قرار بگیرد و حتما به پشت بخوابید.

اگرچه از عوارض اجتناب ناپذیر این جراحی درد و حساسیت به نور می باشد ؛ اما باید توجه کنید در طی مراقبت از چشم ها نیاز نیست آن ها را بپوشانید.

از قطره چشمی مناسب جهت رفع خشکی بهره بگیرید و هنگام خروج از منزل و قرار گرفتن در معرض آفتاب و آلودگی از عینک آفتابی مناسب استفاده کنید. محل زخم ها را تمیز نگه داشته و از آن ها به خوبی مراقبت کنید تا دچار عفونت نشوید ؛ همچنین نباید چشم ها را بخارانید.

پس از گذشت چند روز برای انجام اقدامات ثانویه اعم از ارزیابی و برداشتن بخیه ها به دکتر پریسا قاسمی بهترین جراح پلک تهران مراجعه نمایید. در این مدت نیاز است تا به مقدار کافی آب بنوشید ؛ زیرا آب باعث ترمیم بافت های پروتئینی و عضلات می شوند که در امر کلاژن سازی پوست بسیار مفید می باشند. علاوه بر تمامی موارد ، باید از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کنید ؛ به این علت که در بهبود عملکرد بدن انسان نسبت به تغییرات اعمال شده موثر می باشد. جراحی پلک نیز همانند دیگر عمل ها دارای عوارض خاص خود می باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • خونریزی و عفونت
 • تحریک و خشک شدن چشم ها
 • ناتوانی در باز و بسته کردن راحت پلک ها
 • جای زخم مشهود
 • آسیب رسانی به عضله چشم
 • تغییر رنگ پوست
 • تاری در دید یا در موارد نادر ضعف در بینایی
 • عدم تقارن در چشم ها
جراحی پلک + دکتر پریسا قاسمی

ماندگاری عمل پلک

بیشتر بیماران جراحی پلک نگران برگشت وضعیت چشم هایشان به حالت اولیه می باشند ، تمامی متخصصان در این زمینه اتفاق نظر دارند که از روند پیری اندام ها نمی توان جلوگیری کرد و چشم هم به عنوان یکی از عضوهای بدن با گذشت زمان از این قاعده مستثنی نیست و تحت تاثیر این امر قرار می گیرد. علاوه بر ضعف بینایی، پوست اطراف آن قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و در کنار چین وچروک ایجاد شده دچار افتادگی نیز می شود. بنابراین شما با انجام جراحی زیبایی پلک می توانید تا مدت ها از زیبایی چشم های خود لذت ببرید اما ماندگاری آن به صورت دائمی امری محال تلقی می شود. به گفته پزشکان تغییرات اعمال شده بر روی پلک بالایی در اثر جراحی به مدت 5 الی 6 سال هویدا می باشد اما جراحی پلک پایین تقریبا برگشت ناپذیر است.

بهترین زمان برای انجام عمل پلک

گروهی از پزشکان مدعی هستند که بهترین زمان برای انجام جراحی پلک زمستان می باشد زیرا در این فصل سردی هوا بخودی خود کمک شایانی به کاهش تورم چشم می کند. از طرفی دیگر در زمستان چشم ها در معرضتابش مستقیم خورشید قرار ندارند که همین موضوع عامل موثری در بهبود سریع قسمت جراحی شده می باشد.

عوارض و خطرات بلفاروپلاستی

از آنجایی که چشم جز حساس ترین عضوهای بدن می باشد و عدم توجه به حساسیت این امر ممکن است عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد ؛ بسیاری از کسانی که ریسک انجام کارهایی اعم از جراحی پلک را به جان می خرند نگران عوارض و تاثیر آن بر سلامت چشم خود می باشند. تحقیقات نشان می دهد این عمل با افزایش محدوده بینایی افراد با حذف افتادگی پوست روی پلک باعث بهبود بینایی می شود اما همواره تاثیرات ناشی تغییرات اعمال شده مشهود خواهد بود و در مواردی منجر به ضعف موقت در بینایی و استفاده از لنز خواهد شد . توجه داشته باشید که با انتخاب یک دکتر بلفاروپلاستی خوب در تهران ریسک بروز این عارضه ها را کاهش می دهید.

همچنین این عمل خشکی چشم را برای مدتی تشدید می کند ؛ اما جای نگرانی وجود ندارد زیرا با در میان گذاشتن مشکلات موجود با پزشک می توان از عوارض آن تا حدودی جلوگیری کرد. برخی دیگر از افراد معتقدند که این عمل پلک موجب کوچک شدن چشم ها و عدم توانایی بستن کامل چشم می گردد که البته در پروسه درمان جراحی پلک طبیعی محسوب می شود ؛ زیرا تورم زیاد ، اسکارهای داخلی چشم ، حذف بافت هایچربی و پروتئین چشم به خودی خود از عواملی هستند که چشم را از حالت طبیعی خود خارج می کند و از نظر بصری منجر به کوچک دیده شدن چشم افراد می شوند. البته با گذشت زمان و بهبود زخم ها همه چیز به حالت نرمال خود باز خواهد گشت.

تکنیک های غیر جراحی برای عمل پلک

روش های دیگری نیز برای رفع افتادگی پلک وجود دارد که نیاز به عمل جراحی ندارد این روش ها که در رسته درمان های دراز مدت می باشد شامل موارد زیر می شود :

 • بوتاکس ها : تزریق بوتاکس به عنوان یک راه کارآمد برای از بین بردن اثر تحلیل عضلات اطراف چشم و همچنین چین و چروک موجود می باشد که از طریق تزریق ماده ای به نام بوتولیوم به این هدف دست میابد.
 • فیلرها : این مواد که از جنس اسید هیالورونیک هستند به منظور کاهش اثر پف و تیرگی زیر چشم معرفی شده اند و مورد استفاده برای آن دسته از افرادی که حساسیت خاصی به این مواد که منجر به التهاب و تاولمی شود، ندارند.
 • پلاسما جت : که به پلکسر نیز معروف است ، با استفاده از بی حسی موضعی اعمال شده و به منقبض شدن پوست کمک می کند. در این متد به جراحی پلک نیازی نیست.
 • لیزر : از متد های مطرح شده به عنوان جوانساز و کلاژن ساز پوست می باشدکه با گذشت زمان نقش به سزایی در افتادگی ایفا می کند.
 • قطره های چشمی : این قطره ها که عضلات چشمی را منقبض می کنند ، به نوبه خود کمک شایانی به رفع افتادگی می کنند.
 • نخ : با ایجاد بخیه هایی جذبی در زیر سطح پوست و تحریک کلاژن های موجود در بافت ها به رفع افتادگی پلک می پردازد که البته همانند سایر روش های غیر جراحی نیاز به انجام مداوم دارد.
 • حرکات ورزشی : ورزش هایی که عضلات چشم را تحت شعاع قرار می دهند ؛ مانند پلک زدن به مدت 20 دقیقه در طول روز.
 • پماد : استفاده از کرم لیفت پلک و سایر روش های طبیعی مانند چای بابونه، الوئه ورا و غیره.

کاندید مناسب برای عمل پلک

نکته قابل توجه برای عمل جراحی پلک سلامت وضعیت داوطلبان برای انجام عمل زیبایی پلک می باشد که افراد دارای بیماری خاص در این مورد باید با احتیاط بیشتری اقدام نمایند .گلوکوم ، اختلالات تیروئید ، بیماری قلبی و عروقی ، فشارخون و دیابت ازجمله بیماری های نگران کننده در این امر می باشند که با مشورت با دکتر پریسا قاسمی بهترین جراح پلک تهران و در نظر گرفتن تدابیر مورد نیاز شرایطی فراهم می شود که می توان به صورت کنترل شده به انجام این عمل زیبایی پرداخت.

نمونه کارهای جراحی پلک دکتر پریسا قاسمی

جراحی پلک پایین

این پروسه ممکن است تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی صورت پذیرد. در کل در این عمل ، مقدار پوستی که حذف می شود باید با دقت کامل اندازه گیری شود تا هم مشکل به طور کامل حذف شود و هم اینکه بعد از جراحی پلک پایین ، چشم بدون مشکل بسته شود. توجه داشته باشید که این ناحیه از حساس ترین قسمت های بدن است و لازم است تا بهترین جراح پلک تهران بیشترین دقت و ظرافت را در آن به کار بگیرد تا آسیبی به کره چشم و عضلاتی که حرکات آن را کنترل می کنند وارد نشود. همانطور که پیش تر ذکر شد در عمل پلک پایین برش داخل چشم ایجاد می شود ، در ادامه بیشتر این روش را توضیح داده ایم.

تکنیک ترانس کونژ در جراحی پلک

در این متد شکاف درون قسمت داخلی پلک ( ناحیه صورتی رنگ ) زده می شود. با این کار هیچ اسکاری در میدان دید نخواهد بود و نتیجه طبیعی تر خواهد شد. سپس پدهای چربی زیرین که علت پف کردن زیر چشم هستند بیرون آورده می شوند. در نظر داشته باشید اگر مایل باشید همراه با بلفاروپلاستی ، عمل دیگری را نیز انجام دهید ، پزشک باید از بیهوشی عمومی بهره بگیرد. اما زمانی که این پروسیجر به تنهایی در حال انجام باشد تنها به بی حسی موضعی نیاز است. از مزایای بیهوش نکردن بیمار می توان به آن اشاره کرد که جراح هنگام کار می تواند با متدهایی جرکات عضلات را آزمایش کند و از این طریق اطمینان حاصل پیدا کند که آسیبی به آن ها نرسیده است.

در شروع کار ، از یک ابزار خاص کمک گرفته می شود تا پلک پایین از کره چشم جدا شده و دسترسی و میدان دید دکتر افزایش پیدا کند. سپس با چاقوی جراحی شکاف ایجاد می شود. در مرحله بعدی ، پزشک با کمک گرفتن از برجستگی های این ناحیه محل قرار گیری پدهای چربی را تشخیص می دهد و آن ها را بیرون می آورد. توجه داشته باشید که در این تکنیک از بخیه استفاده نمی شود.

نکته ای که باید در گوشه ذهن خود داشته باشید این است که در مواردی امکان دارد در جراحی پلک پایین گرافت های چربی به قسمت هایی از پلک که دچار فرورفتگی شده اند تزریق شود تا هم حجم از دست رفته بازگردد و هم زیر چشم ها ظاهری یکنواخت پیدا کنند.

چه چیزی باعث پف زیر چشم می شود؟

با اینکه بالا رفتن سن مقصر اصلی بروز این عارضه می باشد ، اما گاهی اوقات ژنتیک نیز در این امر دخیل است. این یعنی بسیاری از افراد ممکن است حتی در نوجوانی داوطلب مناسبی برای انجام عمل پلک پایین باشند. بهرحال دلیل آن هر چه که باشد ، این مشکل زمانی رخ می دهد که چربی های طبیعی زیر و دور چشم شروع به جلو آمدن کنند و یک برآمدگی را در این منطقه ایجاد نمایند.

کاهش دادن ورم بعد از جراحی پلک 

برای کاهش دادن ورم بعد از بلفاروپلاستی ، نکاتی وجود دارد که رعایت آنها می تواند مثمر ثمر واقع شود. برخی از این موارد عبارتند از :
استفاده از کمپرس یخ:
استفاده از کمپرس یخ یک روش موثر برای کاهش ورم پس از جراحی پلک است. یخ به عنوان یک عامل خنک کننده ، موجب انقباض عروق و کاهش کاهش التهاب و ورم در منطقه جراحی شده می‌شود. برای استفاده از این روش ، یخ را در یک دستمال نازک قراردهید و آن را به مدت 15-20 دقیقه بر روی پلک جراحی شده بگذارید. این فرآیند را به تدریج و به مدت چند روز ادامه دهید. کمپرس یخ نه تنها ورم را کاهش می‌دهد بلکه به تسکین درد نیز کمک می‌کند. با این حال، توصیه می‌شود قبل از استفاده، با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که این روش برای شما موثر است.
اجتناب از خم کردن سر:
بالا گرفتن سر یکی از روش‌های مفید برای کاهش ورم پس از جراحی پلک می‌باشد. این اقدام باعث کاهش فشار خون در ناحیه چشم می‌شود و در نتیجه، ورم و التهاب کاهش می‌یابد. برای این منظور، در حین خواب یا استراحت ، با استفاده از یک بالش ، بدنتان را در زاویه 30-45 درجه قرار داده ودر حالت لمیده قرار بگیرید.
اجتناب از کشیدن سیگار:
سیگار نکشیدن پس از جراحی پلک یک نکته بسیار مهم محسوب می شود که تاثیر مستقیمی در کاهش ورم و بهبود سریع‌تر زخم‌ها دارد. سیگار عملکرد سلول‌های بدن را از طریق تنگ کردن رگ ها و جلوگیری از جریان مطلوب خون به ناحیه جراحی شده ، مختل می‌کند. این امر می تواند باعث افزایش ورم، التهاب، و کندی در فرآیند بهبود شود. برخی از مواد موجود در دود سیگار نیز ممکن است باعث تحریک و ایجاد مشکلات از جوانب مختلف در ناحیه جراحی شود. بنابراین، اجتناب از مصرف سیگار پس از عمل جراحی پلک به سرعت گرفتن فرآیند بهبود و کاهش ورم کمک مؤثری می‌کند.

نظرات

0 0 رای ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها