جراحی گوش 👂 صفر تا صد + دکتر پریسا قاسمی

افراد زیادی به صورت مادرزادی گوش های بیرون زده دارند و با وجود این ویژگی ، احساس زیبایی نمی کنند. در موارد دیگری ، ناهنجاری هایی به صورت اکتسابی در این عوض رخ می دهد که نیاز به اصلاح دارند. جراحی گوش می تواند این عیوب را تا حد زیادی رفع کند. در کل عمل اصلاح گوش ایمن است و بیشتر افراد از نتیجه به دست آمده راضی هستند. هرچند باید ریسک ها و خطرات آن را نیز در نظر گرفت. پین کردن یا چسباندن گوش ها به سر که با نام اتوپلاستی نیز شناخته می شود معمولا روی کودکان و نوجوانان انجام می شود ، اما بزرگسالان نیز می توانند از آن بهره بگیرند. این عمل برای کودکان زیر پنج سال مناسب نیست چون گوش ها هنوز در حال رشد هستند و غضروف استحکام کافی را برای تحمل بخیه ها ندارد، در این مقاله دکتر پریسا قاسمی بهترین متخصص گوش و حلق و بینی تهران به سیر تا پیاز این عمل پرداخته پس با ما همراه باشید.

جراحی گوش - دکتر پریسا قاسمی

جراحی گوش چیست؟

این عمل گاها با نام جراحی زیبایی گوش نیز شناخته می شود و روی قسمتی از گوش بیرونی به نام لاله قابل انجام است. این ناحیه چین های غضروف که توسط پوست پوشش داده شده اند را شامل می شود. لاله پیش از تولد تشکیل می شود و بعد از به دنیا آمدن نیز رشد می کند. اگر این قسمت به درستی رشد نکند ، می توانید با انتخاب اتوپلاستی اندازه ، موقعیت یا شکل گوش ها  را تغییر دهید. این عمل انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن پرداخته ایم :

 • بزرگ کردن گوش : برخی از زیباجویان گوش های کوچکی دارند و یا این عضو در بدن آن ها به طور کامل شکل نگرفته است. در این موارد می توانند برای بیشتر کردن اندازه گوش ها تحت جراحی گوش قرار بگیرند.
 • چسباندن گوش به سر : در این رویکرد ، گوش ها به سر نزدیک تر می شوند و روی اشخاصی صورت می پذیرد که گوش ها به شکل نامناسبی از دو طرف سر آن ها بیرون زده باشد.
 • کوچک کردن : عارضه ماکروشا زمانی رخ می دهد که گوش ها بیش از حد نرمال بزرگ شده باشند. آن دسته از بیمارانی که به ماکروشا مبتلا هستند عمل گوش را بر می گزینند تا به ظاهر دلخواه خود برسند.

چرا گوش ها بیرون می زنند؟

شکستگی گوش حین ورزش هایی مثل کشتی نیز می تواند عامل این عارضه باشد ؛ اما بیشتر این مشکل به صورت مادرزادی و ارثی وجود دارد. برای مثال زمانی که در دوران جنینی لاله گوش به قدر کافی رشد نکرده باشد ، انحنای بیرونی آن تا می خورد و یا شکلی نامناسب به خود می گیرد. در مواردی هم غضروف صدف گوش بیش از حد است. در آخر ، ترکیب این دو عامل می تواند روی تغییر شکل این عضو تاثیر منفی بگذارد.

چه کسانی می توانند از جراحی گوش بهره ببرند؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که گوش هایشان با سر فاصله دارد یا اندازه آن ها کوچک تر یا بزرگ تر از حد معمول است ، و یا به علت آسیب و ضربه در ساختار آن ناهنجاری ایجاد شده ، مورد مناسبی برای اتوپلاستی می باشید. به علاوه ، برخی از مراجعه کنندگان هستند که از نتیجه عمل قبلی راضی نیستند ، این گروه نیز می توانند تحت این پروسیجر قرار بگیرند. به طور کلی کاندیداهای خوب این پروسه افراد زیر را شامل می شوند :

 • پنج سال یا بیشتر سن دارند : اندازه لاله گوش باید به حدود نود درصد از اندازه آن هنگام بزرگسالی رسیده باشد.
 • در سلامت باشند : رنج بردن از بیماری های مزمن می تواند روی روند بهبودی تاثیر منفی بگذارد.
 • به سیگار و الکل اعتیاد نداشته باشند : نیکوتین می تواند جریان خون را کاهش دهد و روند خوب شدن زخم ها را کند کند. همچنین الکل در خون باقی می ماند و در پروسه بیهوشی مشکلاتی را ایجاد می کند.
 • توقع واقع بینانه داشته باشند : عمل گوش معجزه نمی کند. این موضوع را به یاد داشته باشید تا در انتهای عمل پشیمان نشوید و از نتیجه به رضایت برسید.

مزایای عمل زیبایی گوش

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی یک روش جراحی است که برای اصلاح شکل ، اندازه یا موقعیت گوش انجام می شود. این عمل می تواند برای اصلاح گوش های بزرگ ، گوش های بیرون زده یا گوش های کج انجام شود. عمل گوش برای زیبایی مزیت های از قبیل موارد زیر را به همراه دارد:
افزایش اعتماد به نفس: عمل زیبایی گوش می تواند به افراد کمک کند تا عزت نفس بهتری در نتیجه بهبود شکل ظاهری گوش ها به دست آورند.
نتیجه ای ماندگار: انجام اتوپلاستی توسط بهترین جراح گوش می تواند زیبایی دائمی را برای افراد بر جای بگذارد.

جراحی گوش در کودکان 

عمل زیبایی گوش در کودکان معمولاً در سنین 5 تا 7 سالگی انجام می شود. این سن زمانی است که گوش ها تقریباً به رشد کامل خود رسیده است. انجام عمل زیبایی گوش در سنین پایین تر می تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.
عمل زیبایی گوش در کودکان معمولاً یک فرایند سرپایی است به این معنی که بیمار بعد از عمل و پس از به هوش آمدن می تواند محل درمان را به مقصد منزل ترک کند. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و معمولاً حدود 2 تا 3 ساعت طول می کشد.
پس از عمل زیبایی گوش ، کودک باید از یک باند یا آتل برای پشتیبانی از گوش ها استفاده کند. این باند یا آتل معمولاً باید به مدت 1 تا 2 هفته مورد استفاده قرار گیرد.
کودکان معمولاً می توانند در عرض چند روز پس از عمل زیبایی گوش به مدرسه یا مهدکودک بازگردند.
اگر شما قصد انجام عمل زیبایی گوش برای کودک خود را داری ، مهم است که با یک متخصص گوش و حلق و بینی ماهر و با تجربه در این زمینه جراحی مشورت کنید. جراح مزایا و خطرات عمل را با شما در میان می گذارد و به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که آیا این عمل برای کودک شما مناسب است یا خیر.
در اینجا به برخی از نکات خاص در مورد عمل زیبایی گوش در کودکان اشاره می کنیم:

 • کودک باید از نظر جسمی و روحی برای عمل آماده باشد.
 • کودک باید با عمل و انتظارات پس از عمل آشنا باشد.
 • کودک باید توسط یک جراح ماهر که تجربه کار با کودکان را دارد ، عمل شود.
 • اگر شما به عمل زیبایی گوش در کودک خود فکر می کنید، مهم است که با یک جراح و متخصص گوش و حلق و بینی واجد شرایط مشورت کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد این عمل کسب کنید.

توضیحات دکتر قاسمی در مورد جراحی اتوپلاستی

پروسیجر عمل گوش به چه شکل است؟

در این قسمت در مورد انتظاراتی که باید از قبل ، حین و بعد از عمل جراحی گوش داشته باشید صحبت کرده ایم.

قبل – جلسه مشاوره قبل از جراحی زیبایی اتوپلاستی

این نکته را باید همیشه به یاد داشته باشید که به سراغ یک متخصص گوش و حلق و بینی خوب در تهران بروید. برای این کار می توانید با بیماران قبلی حرف بزنید و نظر آن ها را بپرسید. بررسی وبسایت و شبکه های اجتماعی دکتر نیز گزینه خوبی به این منظور است. اگر در این امر دقت کافی کرده باشید ، ایشان یک نشست را به صورت خصوصی برای شما برگذار می کنند و در آن اقداماتی را انجام می دهند.

 1. بررسی سوابق پزشکی : آماده باشید تا به هر سوالی در مورد داروهایی که استفاده می کنید ، موادی که به آن حساسیت دارید و بیماری هایی که قبل از این به آن مبتلا بودید پاسخ دهید.
 2. معاینه : متخصص گوش و حلق و بینی اندازه ، شکل و جایگاه قرار گرفتن گوش های شما را بررسی می کند. علاوه بر این مورد اندازه گیری هایی نیز صورت می پذیرد و در صورت نیاز ، عکس برداری انجام می شود.
 3. بحث و مشورت : در این قسمت ، در مورد جراحی گوش صحبت می شود مواردی که در این بحث به آن پرداخته می شود شامل ریسک های احتمالی و هزینه ها می شود. در این مرحله می توانید انتظاراتی که از عمل دارید را برای دکتر پریسا قاسمی بهترین متخصص گوش و حلق و بینی تهران توضیح دهید.
 4. سوالات : اگر قسمتی را متوجه نشدید و یا سوال دیگری دارید ، حتما از جراح گوش بپرسید.

همچنین آزمایشات تجویز شده را انجام دهید و نتیجه آن را با خود به بیمارستان ببرید. تا دو هفته قبل از پروسه نیز از مصرف قرص های آسپرین و ایبوبروفن خودداری کنید ، چون این داروها ضد انعقاد خون هستند و ریسک خونریزی را بالا می برند.

در حین پروسیجر عمل گوش

عمل گوش ، به صورت سرپایی صورت می پذیرد. یعنی نیازی به ماندن در بیمارستان نیست. جراحی گوش معمولا بین یک تا سه ساعت به درازا می انجامد و این مدت زمان به پیچیدگی و ویژگی های عمل بستگی دارد. برای بزرگسالان و نوجوانان در این رویکرد ، از بی حسی موضعی و داروی آرام بخش استفاده می شود اما امکان دارد موردی پیش بیاید که نیاز به بهره گرفتن از داروی بیهوشی باشد. تکنیک استفاده شده به نوع عمل گوش بستگی دارد. اما در کل هر روند شامل چند مرحله می شود که در ادامه به آن پرداخته ایم :

قدم اول ؛ برش زدن –  این شکاف یا پشت گوش و یا در چین های طبیعی آن ایجاد می شود تا احتمال ایجاد اسکار و جای زخم به کمترین حد ممکن برسد. جای این برش به کاری که قرار است انجام شود بستگی دارد.

قدم دوم ؛ دستکاری بافت گوش –  این مورد شامل حذف پوست یا غضروف ، تا کردن و شکل دادن به آن با بخیه های دائمی و یا بهره گرفتن از گرافت می باشد.

قدم سوم ؛ بستن زخم ها –  این کار با بخیه های جذبی و غیر جذبی صورت می پذیرد. در صورتی که این بخیه ها جذبی نباشند ، پس از هفت تا ده روز توسط پزشک کشیده می شوند.

بعد از عمل گوش – ریکاوری

در ادامه پروسیجر ، گوش ها پانسمان می شوند. کمی احساس ناراحتی در این مرحله عادی می باشد و با داروهای ضد درد و مسکن کنترل می شود. یکی از مواردی که لزوم به رعایت آن ضروری می باشد ، این است که بانداژ به هر دلیلی برداشته نشود و از خیس شدن آن نیز جلوگیری شود. در این مدت به منظور استحمام می توانید از وان کمک بگیرید و یا سر خود را زیر دوش نبرید. با اینکه هم بیمار و هم پزشک انتظار دارند به نتیجه ی خوبی برسند ، اما گاهی اوقات این امر به حقیقت نمی پیوندد. در مواردی حتی نیاز است تا یک جراحی گوش ترمیمی انجام پذیرد تا اثرگذاری اتوپلاستی به بیشترین حد خود برسد.

زمانی که به خانه می روید ، باید گوش ها را از هر گونه آسیب و ضربه دور نگه دارید تا جایگاه و شکل جدید آن دست خوش تغییر نشود. ممکن است بعد از عمل گوش راهنمایی هایی در مورد مراقبت از زخم ها در اختیار شما قرار گیرد تا احتمال ابتلا به عفونت تا جایی که امکان دارد ، کم شود. در صورتی که عارضه ای رخ داد ، باید در سریع ترین زمان با متخصص گوش و حلق و بینی تماس بگیرید.

بهره مندی و رعایت دستورات پزشک کلید رسیدن به یک نتیجه دلخواه است. مهم است تا زخم ها و بخیه ها تحت فشار قرار نگیرند ، به همین دلیل باید تا چند هفته بعد از جراحی گوش از خوابیدن به پهلو اجتناب کنید. همچنین از انجام فعالیت های سخت و شدید مثل ورزش پرهیز کنید تا زخم ها باز نشوند و فشار خون بالا نرود ؛ زیرا بالا رفتن فشار خون ریسک خونریزی را افزایش می دهد.

خطرات عمل گوش

روزی که به بیمارستان مراجعه می کنید ، از شما درخواست می شود تا فرم رضایت نامه را امضا کنید تا اطمینان حاصل شود که تمامی مراحل و عوارض این پروسیجر را درک کرده اید و از آن اطلاع کافی دارید. این عوارض شامل مواردی می شوند که در ذیل ذکر شده اند :

حساسیت دادن به چسب ، مواد بخیه ، فرآورده های خونی ، داروهای بی حسی یا بیهوشی ، ریسک هایی که در نتیجه بیهوش شدن رخ می دهند ، خونریزی یا هماتوم ، نامتقارن شدن نتیجه کار ، دردی که مزمن شود ، خوب نشدن زخم ها ، امکان نیاز به جراحی اصلاحی ، اسکارهایی که نمایان باشند ، تغییر در حس پوست ، لخته شدن خون در رگ ها ، کبودی و تورم از جمله خطراتی هستند که می توان برای جراحی گوش نام برد.

✔ نکته : همانطور که پیش از این ذکر شد ، این ریسک ها به طور جامع برای بیمار توضیح داده خواهد شد.

تغذیه بعد از این پروسه عمل زیبایی گوش

در ابتدا باید این نکته را به یاد داشته باشید که به توصیه دکتر پریسا قاسمی بهترین متخصص گوش و حلق و بینی تهران نباید از هشت ساعت قبل از عمل گوش چیزی بخورید یا بیاشامید. چون در صورتی که از داروی بیهوشی عمومی بهره گرفته شود ، بعد از عمل گوش دچار حالت تهوع و استفراغ خواهید شد. بعد از اتمام کار نیز باید غذاهایی که فیبر بالا دارند و هضم آن ها آسان می باشد مصرف کنید. سوپ ، پوره سیب زمینی و پودینگ انتخاب های خوبی می باشند. بعد از چند روز مجاز هستید تا به رژیم روتین خود بازگردید.

نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی گوش

زمانی که جراحی گوش انجام می دهید تا مدتی نباید روی گوش عمل شده بخوابید چون وزن سر باعث وارد آمدن فشار به گوش می شود و این امر می تواند به بروز خونریزی در ناحیه جراحی شده شود.
شیوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی گوش ، طاق‌باز است. همچنین بهتر است هنگام خوابیدن ، با استفاده از چند بالش در زیر سر ، در حالت لمیده بخوابید تا مایعات میان بافتی با سرعت بیشتری از زیر پوست تخلیه شود.

اهمیت عدم مصرف سیگار و الکل

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی گوش ترک مصرف سیگار و الکل تا زمان بهبودی کامل بعد از جراحی می باشد.

اگر فرد بزرگسالی هستید که قصد دارید اقدام به جراحی گوش برای رقع ناهنجاریهای ریختی آن کنید و از طرفی دیگر ، سیگاری هستید یا الکل مصرف می کنید لازم است بدانید که عدم ترک این دو ماده ، برای مدتی قبل و بعد از جراحی ، روند ترمیم بافت‌ها را به تاخیر می‌اندازد و باعث کند شدن بهبود زخم ها می شود.

چگونه از بخیه‌ها بعد از عمل گوش مراقبت کنیم ؟

یکی از نکات مهم بعد از جراحی گوش مراقبت‌ از محل جراحی و ضدعفونی کردن آن است. بخیه‌ها باید روزانه سه مرتبه با استفاده از هیدوژن پراکسید ، شستشو داده شوند و بعد از شستشو و ضدعفونی ، محل بخیه‌ها با یک دستمال نرم و تمیز خشک شده و کمی وازلین روی ان قرار داده شود تا محل بخیه نرم بماند.

درصورت غیر جذبی بودن بخیه ها ۷ روز بعد از عمل ، لازم است نزد پزشک بروید تا بخیه ها را بکشد.

استحمام بعد از جراحی

رعایت نظافت گوش ها علاوه بر ضد عفونی کردن ، شامل مراقبت از محل جراحی در خصوص عدم تماس با آب هم می‌شود. پزشکان توصیه می‌کنند تا زمانی که بخیه‌ ها کشیده نشده اند، از تماس آب با محل جراحی ، پرهیز کنید.

زیرا این کار باعث می‌شود که گوش ها و محل جراحی ، درگیر عفونت شود. حتی در طول دوره بهبود ، ستخر رفتن یا سونا هم باید به تعویق بیفتد.
تا مدتی بعد از عمل ، در زمان شستن موها ، بهتر است از یک شامپوی ملایم یا شامپو بچه استفاده کنید تا آسیبی به گوش وارد نشود. برای خشک کردن موها هم بهتر است از سشوار استفاده نکنید.

تا چه مدت بعد از عمل گوش باید از هد بند استفاده کنیم؟

بعد از جراحی یک هدبند روی گوش بیمار قرار داده می شود که باید به مدت دو هفته روی گوش بماند. علت استفاده از هد بند ، تثبیت گوش ها در موقعیت جدید و کاهش تورم ناشی از جراحی گوش می باشد.

نتیجه

مشاهده اثر گذاری جراحی گوش تقریبا بلافاصله امکان پذیر است ؛ اما به دلیل اینکه این عضو با بانداژ پوشیده می شود ، تا زمان برداشتن آن ها نمی توانید نتیجه نهایی را ببینید. اما می توانید اطمینان داشته باشید که گوش ها به سر نزدیک تر شده اند و جای زخم ها در محل هایی که در معرض دید نیستند ، پنهان شده اند.

نظرات

5 1 رای
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها