شکستگی بینی | راه درمان خانگی و جراحی

ضربه به صورت و آسیب دیدن بینی یکی از اتفاقاتی می باشد که شاید در طول زندگی برای همه ما رخ دهد. این اتفاق می تواند در اثر تصادفات رانندگی ، زمین خوردن ، برخورد در ورزش و غیره رخ دهد و در نتیجه آن ، فرکچر یا شکستگی بینی اتفاق بیافتد. پزشک می تواند بینی را به صورت دستی جا بیاندازد و یا در مواردی ، با جراحی بینی آن را اصلاح نماید. این پروسه هم از لحاظ عملکردی و هم از لحاظ زیبایی تغییراتی را در چهره فرد ایجاد می کند. با دکتر پریسا قاسمی بهترین جراح بینی تهران همراه باشید تا نکات مفیدی را در این مورد دریافت کنید.

شکستگی بینی + دکتر پریسا قاسمی

چه عاملی باعث شکستگی بینی می شود؟

ضربه ناگهانی به بینی شایع ترین علت بروز این معضل می باشد. در کنار فرکچر معمولا صورت و گردن نیز آسیب می بینند. اغلب این موارد دلیل شکستن این عضو هستند :

 • زمین خوردن
 • ضربه به صورت هنگام انجام ورزش هایی که بازیکنان با هم در تماس و برخورد هستند
 • تصادفات رانندگی
 • مشاجرات

علائمی که نشان می دهند بینی دچار شکستگی شده است

در صورتی که این نشانه ها را مشاهده نمودید ، می توان مطمئن بود که شکستگی بینی رخ داده و به منظور درمان آن باید به یک جراح بینی در تهران مراجعه کنید. از این علائم می توان به بینی کج یا خم شده ، درد در صورت و بینی ، خون دماغ شدن ، گرفتگی بینی و برطرف نشدن آن ، کبودی اطراف این عضو ، شنیدن صدای تق تق از بینی و تورم زیاد اشاره کرد.

البته باید توجه داشته باشید زمانی که با علائم خاصی مواجه شدید ، باید سریعا به مطب پزشک خود و یا مرکز درمانی مراجعه نمایید تا هر چه زودتر مشکل رفع شود. به یاد داشته باشید ، همانطور که پیش تر ذکر شد شکستگی بینی می تواند با آسیب به گردن همراه باشد ، بنابراین در صورتی که شدت حادثه زیاد بود ، حرکت نکنید تا میزان آسیب بیشتر نشود. این نشانه ها شامل موارد زیر می شود :

 • خونریزی شدید است و قطع نمی شود
 • تنگی نفس رخ داده است
 • شدت انحراف بینی و یا کج شدن آن زیاد است
 • مایعی شفاف از بینی خارج می شود

چه کسانی بیشتر در معرض فرکچر بینی هستند ؟

بهرحال حادثه برای هر کسی رخ می دهد و تمامی افراد می توانند در خطر شکسته شدن بینی باشند. اما در مواردی ، با قرار گرفتن تحت شرایطی خاص ، ریسک شکستگی بینی بالا می رود. برای مثال ورزشکارانی که در رشته های بوکس ، فوتبال ، هنرهای رزمی ، هاکی ، بسکتبال و والیبال فعالیت می کنند از این دست هستند.

کودکان و افراد مسن ، دیگر گروهی هستند که احتمال شکسته شدن بینی در آن ها بالا می باشد ؛ زیرا رشد استخوان ها در کودکان هنوز کامل نشده است و در افراد با سن بالاتر نیز به علت وجود بیماری های مثل پوکی استخوان ، اسکلت بدن استحکام خود را از دست داده است. همچنین همانطور که می دانید احتمال زمین خوردن در این دو دسته بالاتر از بقیه افراد می باشد ، به همین دلیل آسیب پذیر تر هستند.

پیشگیری از شکستگی بینی

همواره می توان گفت پیشگیری از درمان بهتر می باشد. از این رو با رعایت مواردی که توسط جراح ذکر شده اند ، می توان خطر شکستگی بینی را کاهش داد.

 • استفاده از کفش های مناسب
 • عدم استفاده از مواد مخدر و الکل
 • هنگام موتوسیکلت و دوچرخه سواری از کلاه ایمنی برای محافظت از صورت و بینی خود استفاده کنید.
 • در زمان انجام فعالیت های فیزیکی و ورزش ، قوانین ایمنی را رعایت کنید.

انواع شکستگی بینی

شکستگی قدامی بینی

در این زمان ضربه وارده به صورت و بینی از سمت بالا می باشد و پل بینی را دچار فرورفتگی و آسیب می کند.

شکستگی کناری بینی

در این حالت به یک طرف بینی ضربه وارد می شود از این رو یک قسمت بینی برآمده و طرف دیگر فرو رفته می شود. این نوع شکستگی در بینی بسیار رایج تر می باشد.

چگونه می توان شکستگی بینی را تشخیص داد؟

اولین اقدام ، معاینه فیزیکی می باشد. جراح به این منظور ابتدا این عضو را به حالت بصری مشاهده می کند و سپس به صورت دستی آن را معاینه می نماید. زمانی که شخص درد زیادی را متحمل شود ، از بی حسی موضعی کمک گرفته خواهد شد.

در مواردی تورم به قدری زیاد می باشد که پزشک از فرد می خواهد چند روز بعد ، زمانی که مقداری از ورم کاسته شد دوباره به مطب مراجعه کند تا با سهولت بیشتری شدت آسیب وارده ارزیابی شود. اگر این شکستگی شدید باشد و یا با صدمات دیگری همراه باشد ، امکان دارد مجبور به انجام سی تی اسکن یا X ray نیز باشید.

درمان شکستگی بینی در تهران

بسته به علائم ، دو رویکرد پیش گرفته می شود : درمان خانگی و یا پزشکی.

درمان خانگی : در ادامه برخی از اقداماتی که خودتان در خانه می توانید انجام دهید را جمع آوری کرده ایم :

 • اگر خونریزی ندارید ، سر خود را بالا بگیرید تا احساس درد در صورت و بینی کاهش یابد.
 • اگر پس از شکستگی بینی خون دماغ شدید ، بر خلاف باور عمومی نباید سر خود را بالا بگیرید ، بلکه باید بنشینید ، کمی به جلو خم شوید و از دهان تنفس نمایید. با اینکار ، خون به گلو راه نمی یابد.
 • برای کاهش درد از داروهای ضد درد غیر تجویزی یاری بگیرید.
 • برای کم کردن تورم ، مقداری یخ را در یک حوله بپیچید و برای پانزده تا بیست دقیقه اطراف بینی قرار دهید. این اقدام را سه تا چهار بار در روز تکرار کنید. کمپرس های سرد نیز قابل تهیه می باشند و استفاده از آن ها راحت تر است.

پیشنهاد می شود در صورت آسیب دیدن ، سریعا به مطب پزشک مراجعه نمایید تا تشخیص داده شود که دچار شکستگی بینی شده اید یا خیر. اغلب اشخاص از این موضوع اطلاع ندارند که درمان این فرکچر در یکی دو هفته اول بسیار راحت تر می باشد و حتی ممکن است ساختارهای دیگر نیز تحت تاثیر این معضل قرار بگیرند.

به یاد داشته باشید در طول ویزیت ، سپتوم نیز تحت معاینه قرار گیرد. در برخی موارد تیغه وسط بینی کج می شود و امکان دارد خون در آن تجمیع یابد.

جراحی : مورد بعدی ، درمان پزشکی می باشد. همه شکستگی ها نیاز به اقدام خاصی ندارند. اگر شدت صدمه زیاد باشد ، پزشک یکی از کارهای زیر را انجام می دهد :

 • آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می کند
 • بینی را پانسمان کرده و یک اسپلینت روی آن قرار می دهد
 • رینوپلاستی ، سپتوپلاستی یا سپتورینوپاستی انجام دهد

در ادامه توضیح مختصری در مورد انواع جراحی در اختیار شما قرار داده ایم :

 • سپتوپلاستی : در این پروسیجر ، سپتوم تغییر شکل می یابد. در طول این عمل ، امکان دارد دکتر پریسا قاسمی بخش هایی از استخوان و غضروف را بردارد و یا ساختارهای زیرین پوست را اصلاح نماید. این امر هر مشکلی را برطرف می سازد و تنفس را بهبود می بخشد.
 • رینوپلاستی : این پروسه که پس از شکستگی بینی صورت می گیرد و با نام جراحی بینی نیز شناخته می شود ، پزشک استخوان ها و غضروف های زیرین را بر می دارد ، اصلاح می کند و یا به آن ها گرافت می افزاید.
 • سپتورینوپلاستی : در این رویکرد ، هم مشکلات مربوط به سپتوم برطرف می شود و هم به جنبه زیبایی بینی رسیدگی می شود.

توجه داشته باشید که این جراحی ها ، معمولا بعد از سه تا ده روز پس از شکستگی صورت می پذیرند. زمانی که دماغ کج نشده باشد ، ممکن است نیازی به این درمان ها نباشد. هرچند نکته حائز اهمیت این است که تشخیص این موضوع تنها به عهده بهترین دکتر بینی تهران می باشد و بیمار حتما باید تحت معاینه قرار گیرد.

تخلیه هماتوم : در مواردی ، امکان دارد در یک یا هر دو سوراخ بینی رخ دهد. هماتوم مقدار خونی می باشد که در بینی جمع می شود. اگر این مشکل درمان نشود ، امکان دارد در نتیجه آن ، تیغه سوراخ و پل این عضو دچار فرورفتگی شود.

برای اجتناب از این عوارض ، پزشک باید این خون را تخلیه نماید. این اقدام باید فوری انجام پذیرد ، زیرا نکروز ( مرگ ) بافت می تواند در بیست و چهار ساعت اولیه بعد از شکستگی بینی رخ دهد.

جا انداختن بینی در تهران : اگر در نتیجه آسیب ، استخوان ها از موقعیت اصلی خود جا به جا شده باشند ، دکتر باید آن را جا بیاندازد. به این منظور ، ایشان ابتدا بینی را بی حس کرده و سپس با فشار ، استخوان و غضروف را به سرجای خود برمی گردانند. بسته به سن و شدت صدمه ، امکان دارد از بیهوشی عمومی نیز بهره گرفته می شود.

امکان دارد پیش از جا انداختن بینی ، نیاز باشد چند روز منتظر بمانید تا تورم کاهش یابد. پس از جا انداختن ، ممکن است گاز یا تامپون داخل بینی قرار گیرد و روی آن پانسمان شود. در برخی موارد نیز بینی یا گچ گرفته می شود و یا قالب روی آن قرار خواهد گرفت. این تجهیزات در حدود یک هفته بعد برداشته می شوند.

شکستگی بینی خود به خود درمان می شود؟

بله ، این عارضه بعد از چند هفته بدون درمان خاصی برطرف می شود ، اما در صورتی که استخوان ها جا به جا شده باشند ، امکان دارد دچار عارضه هایی دائمی شوید. دفرمه شدن بینی ، تنگی نفس و مشکل در عمل تنفس از جمله این عوارض می باشند. به همین خاطر اقدامات پزشکی در اولین فرصت از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

عوارض شکستگی بینی

انحراف تیغه بینی

در این زمان با منحرف شدن تیغه بینی به سمت چپ یا راست ، یکی از مجراها از دیگری باریک تر می شود. این عارضه در مواردی جزئی درمان می شود اما در صورتی که انحراف تیغه بیش از حد باشد ، رینوپلاستی با روشی بهتر درمان می شود.

تنگی نفس و شکستگی بینی

با گشاد شدن یکی از سوراخ های بینی نسبت به دیگری و انحراف تیغه بینی ، در ساختار این عضو ، هوا به درستی جریان ندارد. به همین جهت بیماران زیادی مشکل تنگی نفس دارند.

هماتوم سپتوم بینی یا جمع شدن خون 

ضربه ای که حاصل آن شکستگی بینی است موجب خونریزی می شود زیرا مویرگ های موجود در مخاط سپتوم بینی پاره می شوند. این خون در میان غضروف تیغه بینی و مخاط جمع شده و به هماتوم سپتوم بینی دچار می شود. سپتوم نیز تیغه ای است که بینی را به دو قسمت چپ و راست تقسیم می کند. 

رینوپلاستی با جراحی بینی شکسته فرق دارد؟

عمل بینی شکسته ، پروسه ای است که باید بعد از گذشت مدت زمان مشخص و محدودی از شکستگی بینی صورت گیرد. زمانی که به موقع برای انجام این پروسیجر اقدام کنید نه تنها نتیجه بهتر خواهد شد ، بلکه از پیچیدگی و سختی آن نیز کاسته می شود. تمرکز پزشک تنها روی این خواهد بود که با برگرداندن استخوان ها به سر جای خود ، مشکلات ایجاد شده در پی شکسته شدن دماغ را جبران کرده و راه تنفسی را باز کند.

در مقابل در جراحی زیبایی تنها ظاهر بینی تغییر خواهد کرد و ساختار آن دستکاری نمی شود. نکته دیگر این است که برای انجام آن نیازی نیست در محدوده زمانی مشخص به پزشک مراجعه کرده و هر زمانی که بخواهید زیر تیغ جراحی می روید. در این فرآیند هر مشکلی که به زیبایی مربوط باشد ، از جمله نا متقارن بودن سوراخ ها ، قوز بینی ، بزرگ بودن بیش از حد برطرف می گردد.

البته باید به یاد داشته باشید همانطور که پیش تر نیز ذکر شد می توان این دو عمل را در کنار یکدیگر به انجام رساند و علاوه بر رفع مشکلات عملکردی و درمان شکستگی بینی ، ایرادات ظاهری را نیز از بین برد.

هزینه جراحی بینی شکسته در تهران چقدر است؟

بسته به اینکه چقدر باید روی بینی کار شود و یا اینکه در کنار رفع شکستگی عمل زیبایی نیز به انجام می رسد یا نه این هزینه متغیر خواهد بود. اما فاکتورهای کلی که روی این مسئله تاثیر می گذارند شامل هزینه های بیمارستان ، دستمزد جراح و غیره می باشد. توجه داشته باشید ممکن است زمانی که به متخصص مراجعه می کنید اصلا نیازی به جراحی نباشد و با راه های دیگر مثل جا انداختن بتوان این عارضه را درمان کرد. در این صورت هزینه کمتری دریافت خواهد شد.

کلام آخر

زمین خوردن و آسیب دیدن بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند و می توانند مشکلاتی مثل شکستگی را همراه خود بیاورند. این شکستگی می تواند در استخوان بینی نیز رخ دهد و مشکلاتی را به دنبال خود داشته باشد. راه های زیادی برای درمان این عارضه وجود دارد که بخشی خانگی و بخشی پزشکی می باشند ، اما تشخیص اینکه باید از کدام رویکرد بهره گرفته شود به عهده دکتر پریسا قاسمی می باشد.

نظرات

0 0 رای ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها